Gumowe odbojnice

Bez kategorii

Gumowe odbojnice odznaczają się doskonałą amortyzacją, wytrzymałym, nieodkształcającym się materiałem oraz ponadprzeciętną trwałością. Ze względu na swoje cenne właściwości wykorzystywane są w wielu branżach. Jakie mają zalety i gdzie są najczęściej stosowne?

Gumowe odbojnice – czym się charakteryzują?

Głównym zadaniem odbojnic gumowych jest pochłanianie całej siły uderzenia, która rozkłada się na odbojniku. Pozwala to skutecznie zabezpieczyć przestrzeń, pojazdy i urządzenia, a nawet ludzi. Ich użycie ogranicza więc koszty wynikające z remontów i napraw ścian, słupków, narożników i innych części konstrukcyjnych budynku. Mogą też zabezpieczać drzwi w zakładach przemysłowych, dystrybutory paliwa, latarnie i hydranty, suwnice czy krawężniki na placach manewrowych do nauki jazdy. Elementy te mogą też ochraniać: Aby jednak odbojnice doskonale spełniały swoją funkcję, muszą być wykonane z wysokiej jakości gumy, wytrzymałej na zniszczenia mechaniczne. Takie produkty są w pełni odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak deszcz, śnieg, silny wiatr czy promienie słoneczne. Wiele modeli wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury – nawet ponad 120 stopni C. Z powodzeniem mogą być użytkowane na zewnątrz niezależnie od pory roku czy w innych, ekstremalnych warunkach. 

Gdzie znajdują zastosowanie odbojnice gumowe?

Odbojnice gumowe mogą być bardzo zróżnicowane pod względem rozmiaru czy kształtu. Spotyka się modele prostokątne, liniowe, okrągłe, stożkowe, w formie słupków lub paraboliczne. Bez problemu można dostosować je do konkretnych obiektów i indywidualnych potrzeb. Wiele odbojnic wyposażonych jest w taśmę ułatwiającą montaż oraz otwory na śruby, dzięki którym są stabilnie i solidnie przytwierdzone do podłoża lub ścian. Gdzie najczęściej stosowane są odbojnice gumowe? Znajdziemy je w miejscach o dużym natężeniu ruchu – zarówno supermarketach, magazynach, szkołach, jak i halach produkcyjnych czy przemysłowych. Mogą pełnić rolę progów do parkowania samochodów – na przykład w parkingach podziemnych. Nierzadko chronią również doki załadunkowe oraz rampy przeładunkowe.