Które tapety optycznie powiększają pomieszczenie?

Dekoracje

Zawsze marzyłeś o dużym wnętrzu, jednak Twoje mieszkanie nie ma nic wspólnego z przestronnymi salonami, które można obserwować na filmach? Możesz sporo uzyskać odpowiednią aranżacją pomieszczenia – warto wiedzieć, że niektóre rozwiązania mogą je jeszcze bardziej zmierzyć, a inne optycznie powiększyć. Jakie tapety będą najlepszym wyborem w takiej sytuacji? Poznaj nasze wskazówki.

Tapety powiększające wnętrze

Aby optycznie powiększyć wnętrze warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim, jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, dzięki czemu wydają się przestronne, natomiast ciemne – wręcz przeciwnie. Warto więc unikać odcieni taki jak granat, czarny czy grafit. Pożądana jest biel, jednak to nie jedyna godna uwagi propozycja – wszelkie jasne barwy, na przykład kremowe czy pastelowe wprowadzą do wnętrza przestronności. Interesującym trikiem jest nadanie wnętrzu głębi, dzięki czemu będzie wydawać się większe niż jest w rzeczywistości. Można to zrobić poprzez położenie na jednej ze ścian ciemniejszej tapety.

Postaw na wyszukane wzory

Podobają Ci się tapety w nietuzinkowe wzory, jednak obawiasz się, że mogą optycznie zmniejszyć Twój salon? Wszystko zależy od tego, na jaki motyw postawisz i kolor postawisz. Dobrym rozwiązaniem na pewno nie będą tapety czarne, a pozytywnie zadziałają wzory w pionowe lub poziome pasy, które poszerzą lub wydłużą wnętrze. Decydując się na tapetę z deseniem, najlepiej stawiać na proste wzornictwo – na przykład powtarzające się, drobne wzory. Natomiast lepiej unikać skomplikowanych i masywnym dekoracji ścian, które przynoszą wręcz odwrotny efekt. Nowością w naszym kraju są fototapety 3D. Technologia ta polega na skanowaniu prawdziwych obrazów w wysokiej rozdzielczości, a następnie przenoszeniu ich na tapetę. Każdy, kto pierwszy raz widzi taką tapetę, ma ochotę podejść i dotknąć ściany ręką, aby upewnić się, czy obraz jest rzeczywisty. Możemy zdecydować się na obraz przedstawiający krajobraz czy ulicę tętniącego życiem miasta – otrzymamy wtedy piorunujący efekt! To także prosty i szybki sposób, aby dodać pomieszczeniom głębi.