Węże silikonowe – czy są lepsze od gumowych?

Akcesoria

Węże silikonowe są niezbędne w wielu gałęziach przemysłu oraz motoryzacji. Sprawdzą się jako rury do nasion, rurociągi do ropy, gazy lub mleka. Mogą być stosowane do dostarczania pestycydów, rozpylania ciekłych nawozów czy do nawadniania. Stosuje się je w gospodarstwach domowych, biotechnologii oraz branży spożywczej. Jak widać, to naprawdę uniwersalne i ponadczasowe akcesoria szeroko stosowane w wielu gałęziach przemysłu.

Węże silikonowe – jakie mają zalety?

Przy produkcji węży silikonowych muszą być spełnione rygorystyczne wymagania, aby produkty były zgodne z ustalonymi standardami i normami. Są one na tyle sztywne, aby doskonale spełniać swoją rolę. Aby otrzymać tak optymalną formę, węże silikonowe zostają specjalnie wzmacniane. Sprawia to, że są elastyczne, ale też wytrzymałe i odporne na uderzenia. Na początku były wykorzystywane jedynie w kilku dziedzinach przemysłu, ale z czasem, głównie ze względu na swoje właściwości stawały się coraz popularniejsze. Zaczęto je wykorzystywać również w kontakcie z żywnością. Za jakie zalety są cenione? Głównie za to, że można je wykorzystywać w ekstremalnych i niestandardowych sytuacjach, w których zawodzą wszelkie rozwiązania. Przykładem może być wysoka temperatura – tego rodzaju produkty mogą wytrzymać temperatury od -60 stopni C do +300 stopni C. Ponadto są odporne na wodę morską i sole. Nie straszne im agresywne substancje takie jak roztwory zasadowe, fenole alkohole czy kwasy. 

Jakie węże silikonowe są dostępne na rynku?

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju węże silikonowe, które różnią się wyglądem i właściwościami. Wyróżnić można produkty faliste i gładkie. Mogą być wzmacniane włóknem szklanym – zarówno pojedynczo, jak i podwójnie – lub też materiałami tekstylnymi. Spotyka się nawet węże wzmacniane spiralą metalową, co poprawia ich właściwości fizyczne, czyniąc je niezwykle wytrzymałymi. Każdy rodzaj przewodu znajduje inne zastosowanie. Dzięki zastosowaniu materiałów tekstylnych węże są odporniejsze na zginanie, rozciąganie oraz obciążenia dynamiczne. Pojedyncze wzmocnienia sprawiają, że stają się bardziej niezawodne, a podwójne wzmocnienia zwiększają ich wytrzymałość.