Jak funkcjonalnie urządzić kawalerkę, aby była przytulna?

Dekoracje wnętrz, Meble i akcesoria

W obecnym czasach coraz rzadziej buduje się przestronne mieszkania z kilkoma pokojami – szczególnie w dużych miastach. Wręcz przeciwnie, powstaje coraz więcej kawalerek, które zresztą okazują się bardzo praktyczne. Większość młodych ludzi w stanie wolnym i tak spędza całe dnie poza domem, na przykład w pracy lub na uczelni, a do mieszkania wraca tylko po to, aby się przespać. Właśnie dlatego małe lokum cieszy się coraz większym powodzeniem. Wbrew pozorom, można w nim stworzyć naprawdę przytulne miejsce do życia. Dowiedz się, jak to zrobić!

Małe i funkcjonalne mieszkanie – jak to zrobić?

Odpowiednia aranżacja oraz dekoracja małego mieszkania jest nie lada wyzwaniem. Na pewno warto podejść do niej kompleksowo i na samym początku dobrze przemyśleć, jak wykorzystać każdy metr. Z pewnością trzeba zdobyć się na nieco wyrzeczeń, bowiem nie starczy w nim miejsca na wszystkie pożądane meble. Co więcej, zbyt duża ilość wyposażenia może sprawić, że pomieszczenie stanie się przytłoczone i ciężko będzie się w nim poruszać. W efekcie przebywanie w nim nie będzie sprawiało przyjemności, ani umożliwiało wypoczynku. Trudno też będzie utrzymać ład i porządek, co utrudni skupienie. Podstawową zasadą w trakcie urządzania kawalerki jest więc sławne „mniej znaczy więcej”. Co to może oznaczać w praktyce? Postaw na meble wielofunkcyjne. Na przykład, zamiast kupować łóżko i sofę – wybierz modele 2w1. W ostatnim sezonie niezwykle modne są łóżka piętrowe, pod którymi znajduje się sofa lub biurko do pracy. Zamiast stołu w kuchni, który zajmuje sporo miejsca, postaw na składany blat oraz składane krzesła, które będziesz mógł używać w razie potrzeby. Zamiast wybierać pełnowymiarowe wyposażenie wnętrza, postaw na kompaktowe elementy, takie jak pomniejszana lodówka i kuchenka mikrofalowa oraz elektryczna płyta indukcyjna zamiast kuchni na gaz.

Co zrobić, żeby kawalerka była przytulna?

Nawet mała kawalerka może być przytulna, dzięki czemu przebywanie w niej stanie się dla domownika prawdziwą przyjemnością. Jak to zrobić? Postaraj się wydzielić w mieszkaniu strefy przeznaczone do konkretnych czynności – na przykład strefę spania, wypoczynku, nauki lub pracy, gotowania oraz spożywania posiłku. Wbrew pozorom, można to zrobić, nawet jak dysponujesz bardzo małym metrażem. Co więcej, pamiętaj, że ogromną rolę w małych pokojach odgrywają kolory. Warto postawić na białe lub kremowe ściany. Jeżeli lubisz intensywne odcienie, powinny one stanowić jedynie delikatny akcent ozdobny, dodający wnętrzu charakteru. Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie – nie warto poprzestawać na jeden żarówce umieszczonej w centralnej części pokoju. Poza głównym źródłem światła, postaraj się również o to punktowe i dekoracyjne.