Pranie kanapy samemu – czym najlepiej prać kanapę

AGD

Kanapa to najbardziej wysłużony mebel w domu – przesiadują na niej goście i domownicy, leżą na nim koty i psy, skaczą i jedzą na nich dzieci. Kurz, sierść, roztocza, zaschnięte plamy po napojach, wgniecione okruchy – takie między innymi zanieczyszczenia można znaleźć w większości kanap.

Jak wyczyścić kanapę? Czy można ją wyprać samemu, bez użycia profesjonalnych narzędzi?

Choć proces czyszczenia kanapy może wydawać się trudny, w rzeczywistości trudny nie jest. Ważne jest, by zastosowane środki czystości i metodę czyszczenia dostosować do rodzaju tapicerki. Od czego zacząć? Od wyczyszczenia materiału z kurzu – za pomocą odkurzacza należy wyczyścić powierzchnię tkaniny i wszystkie trudno dostępne miejsca. Następnie, jeśli w domu są zwierzęta, za pomocą rolki do ubrań lub suchej gąbki pozbywamy się sierści. Tak przygotowaną kanapę można wyprać:

  • na sucho – zasypać kanapę sodą oczyszczoną, wetrzeć ją w tapicerkę za pomocą miękkiej  gąbki lub szczotki (nie szorować mocno!), pozostawić na godzinę (co najmniej), następnie odkurzyć,
  • na mokro – przy pomocy wody o letniej temperaturze i dostępnych w domu środków.

Jakie domowe środki można wykorzystać do prania kanapy?

  • pianka do golenia – nie wsiąka w głąb tapicerki, nie powoduje przemoczenia, szybko i skutecznie wchodzi w reakcję z zabrudzeniami, pozostawiając powierzchnię czystą i odświeżoną,
  • roztwór z soku z cytryny, sody i wody – odświeża tkaninę i usuwa najbardziej uciążliwe zabrudzenia,
  • ocet – choć posiada drażniący zapach, jego skuteczność w walce z brudem na skórzanych kanapach jest nieoceniona,
  • talk lub mąka ziemniaczana – wetrzeć w materiał, odczekać kilka minut, po czym usunąć  za pomocą ściereczki i wody,
  • płyn do mycia naczyń – bardzo dobrze pierze i świetnie radzi sobie z tłustymi plamami.

Pranie kanapy samemu wymaga czasu i energii, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Pozostałe  pomimo czyszczenia plamy, powstałe zacieki powinny być zachętą do skorzystania z profesjonalnej pomocy.