Sposoby na aranżacje okien w łazience

Dekoracje

Jesteś na etapie planowania swojego wymarzonego domu i zastanawiasz się, czy umieszczenie okna w łazience to dobry pomysł? A może w wynajmowanym przez Ciebie mieszkaniu w pomieszczeniu tym już znajduje się okno, więc szukasz atrakcyjnego sposobu na jego dekoracje? Nie jest to łatwe zadanie. Przedstawiamy kilka propozycji – być może któraś z nich sprawdzi się w Twoim domu.

Okno w łazience – co warto wiedzieć?

W starym budownictwie rzadko kiedy można było znaleźć okno w łazience – zazwyczaj konieczne było korzystanie jedyne ze sztucznego oświetlenia. Obecnie jednak wiele osób dochodzi do zdania, że dodatkowe źródło światła naturalnego w tym pomieszczeniu to doskonały pomysł. W takiej sytuacji konieczne jest jednak pomyślenie o odpowiednich osłonach. Dlaczego? Głównie chodzi o prywatność, która w łazience jest bardzo ważna. Sprawa jest prostsza, jeżeli za oknem znajduje się widok na Twój ogród czy las. Jeżeli jednak mieszkasz w bloku lub obok ruchliwej ulicy, konieczne jest staranne wybranie odpowiedniej osłony. Jeżeli nie zależy Ci na aspekcie dekoracyjnym i cenisz minimalizm wystarczające może okazać się kupienie naklejek na szkło lub postaranie się o szybę ornamentową. To proste rozwiązanie, które jednak nie daje pełnej prywatności, dlatego wiele osób mimo to decyduje się na dodatkową osłonę okna.

Aranżacja okna w łazience – kilka propozycji

Dekoracje okienne w łazience muszą spełniać kilka ważnych wymagań – między innymi dlatego, że w pomieszczeniu tym panuje duża wilgoć. Powinny być odporne na wodę, wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Możliwości jest wiele. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się rolety – na przykład typu dzień/noc, które pozwalają na precyzyjne dozowanie światła w pomieszczeniu. Atrakcyjnie prezentują się przysłony dwufunkcyjne. Miłośnikom odważnych i oryginalnych rozwiązań do gustu przypadną rolety z motywem 3D – warto postawić na motywy kwiatowe lub związane z przyrodą, które doskonale pasują w łazience. Wybierając klasyczne rolety materiałowe należy zwrócić uwagę czy niechłonną wilgoci i nadają się do tego pomieszczenia. Jeżeli jednak okno znajduje się bezpośrednio przy prysznicu czy wannie sprawdzą się rolety podgumowane, wyróżniające się wysokim stopniem izolacji od wody i wilgoci. A co powiedzieć o typowych zasłonach i firankach? W niektórych łazienkach również się sprawdzą – szczególnie w modnych ostatnio salonach kąpielowych, które utrzymane są w klasycznym stylu. Tkaniny można dodatkowo upiąć, co podkreśli tradycyjny wystrój wnętrza.