Okap w kuchni – dlaczego jest niezbędny?

Wyposażenie kuchnii

Trudno wyobrazić sobie kuchnie bez piekarnika czy bez lodówki. Co można jednak powiedzieć na temat okapu? W wielu domach jest on pomijany, co okazuje się bardzo złą decyzją. Oto kilka powodów, które przekonają Cię, że dobry okap jest tak samo ważny, jak reszta wyposażenia kuchni.

Okap w kuchni – dlaczego warto go mieć?

  • Zadaniem wyciągu w kuchni jest pochłanianie oparów oraz wyprowadzenie ich na zewnątrz. Dzięki temu, osoby gotujące nie są narażone na wdychanie gazu lub innych szkodliwych substancji, które powstają wskutek jego spalania. Okap więc dba o dokładną wentylację pomieszczenia, eliminując z niego wilgoć i wszelkie zanieczyszczenia.
  • Kolejnym powodem, dla którego warto go mieć w swojej kuchni, jest zabezpieczenie ścian oraz mebli. Dzięki okapowi na płaskich powierzchniach nie będą osiadać różnego rodzaju substancje, których trudno jest się pozbyć. Doby okap oczyszcza powietrze nie tylko z tłuszczu, ale i z pary wodnej, dzięki czemu ograniczania powstawanie na ścianach ciemnych plam oraz rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Inwestycja w to urządzenie zaoszczędzi nam kosztownych remontów.
  • Na okap w kuchni powinni zdecydować się zwłaszcza alergicy, ponieważ oczyszcza on powietrze nie tylko z zanieczyszczeń powstałych podczas gotowania, ale też z alergenów, kurzu, wirusów i bakterii. W tym celu warto wybierać modele dodatkowo wyposażone w filtr.
  • Nikt z nas nie lubi, jak zapachy z kuchni rozprzestrzeniają się do salonu czy sypialni – szczególnie jeśli przyrządzamy produkty takie jak ryby, brokuły czy kalafior. Zadaniem okapu jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się po całym domu nieprzyjemnych aromatów oraz zneutralizowanie ich. Wtedy możemy bez obaw przyrządzać posiłki o intensywnych aromatach, nawet oczekując wizyty gości.
  • Wyciągi do kuchni wyposażone są w energooszczędne oświetlenie z możliwością regulacji, które z jednej strony ułatwia gotowanie, ponieważ idealnie doświetla płytę grzewczą, z drugiej natomiast może zaprowadzić w pomieszczeniu przyjemną atmosferę.