Wpływ wzrostu cen stali na ceny hal
2021 rok z pewnością zapisze sia jako czas wyjątkowego wzrostu cen, szczególnie w odniesieniu do materiałów budowlanych. W związku z nimi wiele projektów zostało odsuniętych w czasie czy odwołanych, a ukończenie kolejnych będzie kosztowało znacznie więcej, niż przewidywały pierwotne kalkulacje. Niestety rosnące ceny stali wpłynęły również na ceny hal magazynowych, choć nadal należą one do jednych z najekonomiczniejszych konstrukcji tego rodzaju.
Stal a hale magazynowe
Pośród dynamicznie drożejących materiałów budowlanych wysoką pozycję zajmuje stal. To właśnie ten materiał znajduje się w pierwszej trójce najważniejszych elementów konstrukcyjnych, których ceny boleśnie dotykają inwestorów i budowlańców na całym świecie. Jest to również podstawowy składnik wykorzystywany podczas wznoszenia wykonanych z płyt warstwowych hal magazynowych i drożejąca stal musiała odbić się również na wycenach projektów, w których są one wykorzystywane. Pomimo wielu usprawnień i stosowania nowoczesnych technologii, przyspieszających produkcję i montaż, hale stalowe Łódź podrożały o ponad 50% w porównaniu z rokiem 2019. To bardzo dużo, jednak i tak znacznie mniej niż wyniosły podwyżki niektórych materiałów wykorzystywanych przy ich konstruowaniu – np. blacha wzrosła w analogicznym okresie o około 100%, sporo zdrożał także styropian i stal konstrukcyjna.
Czy to się nadal opłaca?
Jedną z przewag hal wykonanych z płyt warstwowych w porównaniu do ich murowanych odpowiedników, są znacznie niższe koszty budowy. Jednak pomimo znaczących podwyżek cen stali, koszty postawienia hali murowanej również wzrosły, przez co różnica nadal przedstawia się na korzyść hal z płyt wielowarstwowych. Doliczając do tego niższe koszty na robociznę, otrzymujemy wyraźnie tańszy produkt o porównywalnych parametrach użytkowych i wytrzymałościowych. Niestety, ale ceny stali, drewna, izolacji czy cementu również wzrosły, co podniosło ceny każdego rodzaju prac konstrukcyjnych. Nie ominęło to również budynków murowanych – dlatego nadal różnica cenowa pomiędzy nimi a halami z płyt warstwowych utrzymuje się na zauważalnym poziomie.
Co może przynieść przyszłość?
Wzrosty cen, z którymi aktualnie mamy do czynienia wynikają w dużej mierze z problemów z łańcuchem dostaw. Pandemia i niektóre z podjętych w celu jej przeciwdziałania ograniczenia zmieniły funkcjonowanie wielu gałęzi transportu. Czas pokaże, czy uda się naprawić zaistniałe szkody, jednak póki to nie nastąpi, raczej nie ma co liczyć na znaczące obniżki cen.