Transport kontenerów – co musisz o nim wiedzieć?

Transport i motoryzacja

Transport i logistyka bardzo często kojarzą nam się z kontenerami. Nic dziwnego – to w końcu najpowszechniejsze rozwiązanie, szczególnie w transporcie morskim. Kontenery są uniwersalne, wytrzymałe oraz praktyczne – za ich pomocą można przewozić niemal wszystko. Co warto jednak wiedzieć o samym transporcie kontenerów?

Transport kontenerów drogą morską lub lądową

W obecnych czasach transport kontenerów jest tani, szybki i sprawny. Można to robić na dwa sposoby – ciągnikiem oraz statkiem. Co prawda, istnieją jeszcze kontenery lotnicze, są one znacznie mniejsze od tych tradycyjnych oraz drogie w przesyłce – dlatego większość osób ogranicza się do transportu drogowego i morskiego. Jak wygląda transport drogowy? W tym celu wykorzystuje się naczepy wyposażone w ramy kontenerowe – przepisy każdego kraju określają, jak powinny one wyglądać. Maksymalna masa ładunku to około 20-25 ton. Natomiast transport morski odbywa się z wykorzystaniem statków, które potrafią pomieść nawet kilkanaście tysięcy kontenerów. Rozmieszcza się je zarówno pod pokładem, jak i na pokładzie – przy czym należy pamiętać, aby statek był stabilny. Kontenery o największej wadze umieszcza się na spodzie, a samo ich rozładowywanie bywa problematyczne. 

Co decyduje o cenie transportu?

W transporcie kontenerów, cena uzależniona jest od kilku czynników. Istotna jest przede wszystkim waga, wymiary oraz ubezpieczenie. Dodatkowo warto uwzględnić stawki przewoźnika i inne lokalne opłaty. Sam towar dołączony do kontenera, czyli tzw. „drobnica” również ma znaczący wpływ na cenę. Czy można więc dowiedzieć się bardziej precyzyjnie, ile będzie kosztował dany przewóz? W Internecie dostępne są specjalne kalkulatory transportowe, które pozwalają na oszacowanie kosztów. Warto jednak pamiętać, że branżę tą charakteryzują bardzo dynamiczne zmiany, dlatego często najlepszym rozwiązaniem okazuje się nawiązanie współpracy z doświadczonym spedytorem. Dzięki temu, że osoba taka dysponuje siecią kontaktów i współpracowników, jest w stanie znaleźć bardzo przystępne ceny.