Trzy najpopularniejsze rodzaje drzwi wejściowych

Drzwi i okna

Drzwi zewnętrze to niezbędny element w każdym domu. Ich zadaniem jest zapewnienie domowników bezpieczeństwa, prywatności oraz komfortu cieplnego. Niemałe znaczenie ma też estetyczny wygląd drzwi oraz ich wytrzymałość i odporność na czynniki zewnętrze. Na jaki model postawić? Najczęściej dostępne są drzwi stalowe, aluminiowe drewniane oraz z PCV – przyjrzymy się im nieco bliżej.

Drzwi stalowe – czym się charakteryzują?

Drzwi stalowe i aluminiowe to produkty z wyższej półki. Wyróżniają się nie tylko wysoką estetyką wykończenia, ale przede wszystkim gwarantują maksimum bezpieczeństwa i wytrzymałość. Najczęściej są antywłamaniowe oraz ognioodporne. Ich słabszą stroną jest jednak izolacja cieplna i akustyczna. Przez to, że wykonane są z metalu, czyli materiału o dużym współczynniku rozszerzalności termicznej, korzystanie z nich podczas upałów i mrozów nie jest tak komfortowe. Tego rodzaju drzwi zazwyczaj są sprowadzane z zagranicy, dlatego trudno znaleźć nietypowy model na specjalne zamówienie klienta.

Drzwi z PCV – wady i zalety

Drzwi z PCV są bardzo popularne i łatwo dostępne. Ich mocną stroną są dobre parametry akustyczne i termiczne. Łatwo utrzymać je też w czystości, mimo, że przyciągają kusz i różnego rodzaju pyłki – wystarczy jedynie raz na jakiś czas przetrzeć je suchą lub mokrą szmatką. Drzwi wykonane z tego materiału charakteryzują się niską sztywnością ościeżnicy i skrzydła, co ma wpływ na dosyć słabe parametry antywłamaniowe. Ich słabą stronę jest również to, że trudno znaleźć nietypowe rozmiary i kształty, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj dostępne są w uniwersalnych i tradycyjnych formach, co nie każdemu przypada do gustu.

Drzwi drewniane – co trzeba o nich wiedzieć?

Drzwi drewniane również są powszechne i łatwo dostępne w naszym kraju. Ich zaletą jest doskonała izolacja termiczna i akustyczna. Zazwyczaj produkowane są z drewna klejonego warstwowo, dzięki czemu nie odkształcają się pod wpływem upałów czy niskich temperatur. Ich technologia produkcji pozwala na stworzenie drzwi o praktycznie każdym kształcie, rozmiarze i wzornictwie. Niepowtarzalna faktura naturalnego drewna zapewnia im atrakcyjny wygląd. Słabą stroną tego rozwiązania jest potrzeba konserwacji oraz łatwa podatność na zadrapania.