Czym są markizy i markizorolety – poradnik

Drzwi i okna

W wielu ogródkach piwnych, ulicznych kawiarniach czy restauracjach można zaobserwować atrakcyjnie wyglądające zadaszenia, których celem jest zapewnienie klientom komfortu oraz ochrony przede wiatrem lub promieniami słonecznymi. Rozwiązanie to już od wielu lat było popularne we Francji czy Włoszech, jednak coraz częściej mogą pochwalić się nim również polskie lokale gastronomiczne. Co ciekawe, tego typu zadaszenia, czyli profesjonalnie mówiąc markizy do tego stopnia przypadły ludziom do gustu, że pojawiają się również w domach prywatnych i na tarasach. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest markiza?

Markizy w budownictwie to nic innego jak rodzaj zadaszenia, które chroni balkon lub taras przed słońcem oraz deszczem. Ich główną część konstrukcyjną – najczęściej wykonaną z metalu – montuje się na stałe do budynku, a następnie przymocowuje do niej materiał, który może być zwijany i rozwijany w miarę potrzeb. To solidne i atrakcyjnie prezentujące się rozwiązanie, które potrafi znacząco podnieść komfort domowników. Markizy Łódź mogą być wykonane z różnych materiałów – najczęściej jest to tkanina akrylowa lub poliestrowa. Wiele modeli wyposażonych jest dodatkowo w specjalną osłonę materiału – na przykład w postaci warstwy impregnującej lub folii, co chroni go przed utratą koloru pod wpływem intensywnego słońca lub przemoczeniem.

Jakie są rodzaje markiz?

Istnieje kilka rodzajów markiz. Te najpowszechniejsze i najłatwiej dostępne to tradycyjne markizy tarasowe, które mogą tworzyć bardzo duże powierzchnie oraz gwarantują przyjemne schronienie przez słońcem podczas upałów lub też przed deszczem i zimnym wiatrem. Ich innym wariantem są markizy balkonowe, stosowane głównie nad balkonami.

Natomiast markizy fasadowe służą do ochrony wnętrza budynku. To eleganckie i dekoracyjne rozwiązanie aranżacyjne okien, które daje kontrolę nad ilością wpadającego do domu światła. Przygotowywane są one na wymiar i idealnie dopasowują się do fasady. Wyróżnić można też markizolety, czyli połączenie rolet okiennych i markizy. Wyposażone są w ruchomy wysięgnik i mogą całkowicie przysłaniać okno lub jednie tworzyć nad nim coś w rodzaju daszku.