Profesjonalne szlifowanie metali

Technologia

Odpowiednie szlifowanie metali nie jest łatwym zadaniem, jednak to właśnie od umiejętnego przeprowadzenia tego procesu zależy finalne wykończenie produkowanych i obrabianych materiałów. O czym warto pamiętać, podejmując się tego zadania?

Od czego zacząć obróbkę metali?

Choć szlifierki do metali są powszechnie dostępnymi urządzeniami i spotkać je można na wyposażeniu niemal każdego warsztatu, to nie znaczy to, że samo szlifowanie jest czynnością banalną w wykonaniu i każdemu się uda wykonać je z powodzeniem. Jedną z większych trudności są różne właściwości fizyczne obrabianych metali, przez co zmianie ulega ich reakcja na wykonywane czynności. Zarówno metoda szlifowania, jak i sama technika powinny być dopasowane do materiału. Płaskie i duże powierzchnie najlepiej wyszlifować przy użyciu szlifierki oscylacyjnej czy mimośrodowej – pracę można wykonać wówczas dokładnie i szybko. Jednak w przypadku bardziej skompilowanych elementów lepsze efekty można osiągnąć, sięgając po szlifierkę mimośrodową, kątową, a nawet stołową. W przemyśle natomiast najczęściej spotyka się szlifierki automatyczne często o konstrukcji taśmowej. 

Dysponując odpowiednim modelem szlifierki, warto rozejrzeć się za materiałem używanym do ścierania metalu. Najczęściej myślimy wówczas o tarczach, ale w innych niż tarczowa i stołowa szlifierkach są to inne rozwiązania, stąd ogólna nazwa tych elementów to ściernice. Powinny być one dopasowane nie tylko do urządzenia i jego mocy, ale przede wszystkim do obrabianego materiału, pracy, którą zamierzamy wykonać i dokładności prac, jaką potrzebujemy osiągnąć. 

Szczególnie wymagającym rodzajem metalu jest stal nierdzewna, której odporność na warunki zewnętrze wynika z tzw. warstwy pasywacyjnej. Łatwo naruszyć podczas tradycyjnego szlifowania przy wykorzystaniu tarcz zawierających żelazne elementy, co prowadzi do pogorszenia lub utracenia antykorozyjnych właściwości metalu. By temu zapobiec, powinno się sięgać po syntetyczne materiały ścierne, które dzięki wykorzystaniu utlenionego aluminium lub cyrkonu skutecznie szlifują, bez uszkadzania powłoki.