Bonsai – czyli japońskie drzewka formowane

Dekoracje

Niemal każdy z nas spotykał się kiedyś ze słowem „Bonsai”. Większość z nas wie, że dotyczy ono pewnego rodzaju roślin, które pochodzą z orientalnych krajów, a tak dokładnej z Japonii. Moda na wschodnią kulturę jest w naszym kraju coraz powszechniejsze i co raz to większej ilości domów pojawiają się miniaturowe drzewka w ozdobnych donicach. Co warto wiedzieć o Bonsai i czy to coś dla Ciebie?

Czym jest bonsai?

Sama słowo pochodzące z języka japońskiego, czyli Bon-sai, oznacza „roślina w pojemniku”. Wbrew powszechnym poglądom nie jest to żaden specjalny gatunek, ale sposób uprawy, który pozwala uzyskać miniaturowe drzewko. Nie są to też rośliny genetycznie zminiaturyzowane i tak naprawdę niemal każde drzewo może posłużyć do stworzenia Bonsai – wystarczy, jeśli ma pień, gałęzie, małe liście, zdrewniałe łodygi oraz dobrze znosi uprawę w pojemniku. Podczas uprawy rośliny wykorzystuje się specjalne techniki na przykład ostrożne zmniejszenie nawożenia, drutowanie i przycinanie gałęzi czy uszczykiwanie świeczek. Najczęściej można spotkać drzewka formowane o wysokości 1 m. Co ciekawe, Bonsai jest odzwierciedleniem procesów, które zachodzą naturalnie w przyrodzie – zminiaturyzowane drzewka można spotkać w miejscach, gdzie są trudne warunki, na przykład w górach czy na skraju lasu. Pod wpływem czynników zewnętrznych karłowacieją. Na kamiennych lub piaszczystych podłożach ich korzenie mają ograniczoną przestrzeń rozwoju. Niekiedy ich korony są niejako przycinane, czyli podgryzane przez zwierzęta.

Co warto wiedzieć o uprawie Bonsai?

Zabiegi, które najczęściej wykonywane są w celu stworzenia miniaturowego drzewka naśladują te, które naturalnie mają miejsce w przyrodzie. Roślinę umieszcza się w płaskiej donicy oraz regularnie przycina jej koronę i skraca korzenie. Dodatkowo można tworzyć elementy dekoracyjne, które mają na celu postarzenie drzewka – między innymi pozostawia się martwe jasne gałęzie bez kory, co profesjonalnie nazywa się jin. Niekiedy również można osiągnąć efekt, jaki przypomina uderzenie pioruna – w tym celu należy ułamać jeden z konarów przy pniu i opalić martwą gałąź.