Funkcjonalna szafa do sypialni

Meble i akcesoria

Niezbędnym elementem każdej sypialni jest szafa. Powinna być pojemna, funkcjonalna, łatwa w użytkowaniu, a dodatkowo atrakcyjna pod względem wizualnym, tak aby stanowiła ozdobę pomieszczenia. Od wyboru tego mebla w dużej mierze zależy komfort domowników, dlatego warto starannie przemyśleć jej zakup. O czym warto pamiętać?

Szafa do sypialni – jaka powinna być?

Szafa do sypialni powinna być przede wszystkim dopasowana do Twoich potrzeb, w tym do przyzwyczajeń oraz garderoby. To dosyć osobisty mebel, ponieważ każdemu może odpowiadać nieco inne rozplanowanie jej wnętrza. Niektóre osoby potrzebują dużej ilości drążków i wieszaków, a inne preferują szuflady na drobiazgi. Uważa się, że minimalną głębokością szafy jest 55 cm, ponieważ wtedy ubrania mogą być rozprostowane i nie gniotą się. Jeżeli chodzi o jej wysokość, to poleca się zabudowanie przestrzeni, aż do samego sufitu – to doskonałe wykorzystanie miejsca. Na samej górze możesz umieścić ubrania lub inne przedmioty, których w danym momencie nie używasz, na przykład zimowe ubrania latem oraz letnie zimą. Jak duża powinna być szafa? Tutaj również warto wziąć pod uwagę swoje preferencje. Dużo zależy także od wielkości pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, że im większa szafa, tym łatwiej zachować ład i porządek w pomieszczeniu.

Funkcjonalne i estetyczne szafy

W ostatnim czasie coraz większym powodzeniem cieszą się szafy wyposażone w wiele innowacyjnych rozwiązań – obok standardowych półek, szuflad oraz drążków. Polecane są między innymi kosze cargo na buty lub wysuwane półki. Takie praktyczne elementy pozwolą na doskonałe wykorzystanie przestrzeni oraz pomogą utrzymać w szafie porządek. Meble te mogą być wyposażone w drzwi klasyczne lub przesuwne. Te pierwsze sprawdzą się w obszernych sypialnych. Natomiast, jeżeli nie dysponujesz dużą przestrzenią, lepiej postaw na drzwi przesuwne. Szafa dodatkowo może być wyposażona w lustro, co jest bardzo praktyczne – szczególnie, jeżeli masz do czynienia z dwu lub trzydrzwiowym meblem. Lustro dodatkowo powiększy optycznie sypialnie.