Najczęstsze błędy aranżacyjne w kuchni
Nie ulega wątpliwości, że przysłowie mówiące, iż kuchnia jest sercem domu, kryje w sobie całą prawdę. W pomieszczeniu tym spędzamy mnóstwo czasu i chętnie udajemy się do niego o każdej porze dnia. To właśnie tutaj przygotowujemy pożywne posiłki oraz prowadzimy szczere rozmowy z innymi domownikami. Aby jednak kuchnia była właśnie takim funkcjonalnym i przyjemnym miejscem, musisz starannie podejść do jej aranżacji. Dowiedz się, jakich najczęściej popełnianych błędów unikać.
Praktyczna i funkcjonalna kuchnia
Każdy chciałby, żeby jego kuchnia była wygodna i funkcjonalna. Aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest jak najlepsze wykorzystanie miejsca, tak by zwiększyć ergonomię pomieszczenia. Jak to zrobić? Najlepiej zadbać, aby lodówka, zlewozmywak oraz płyta grzewcza znalazły się w bliskim pobliżu. Takie ułożenie znacząco ułatwi nam pracę w kuchni, w końcu podczas przygotowywania posiłków na początku musimy wyjąć je z lodówki, a następnie umyć i dopiero wtedy zająć się ich obróbką termiczną. Specjaliści uważają, że długość między tymi poszczególnymi elementami powinna wynosić od 120 do 270 cm – między nimi nie należy umieszczać żadnych przeszkód w postaci krzeseł czy wyspy. Funkcjonalność tego pomieszczenia, mogą też zaburzyć inne elementy – na przykład tradycyjna bateria umiejscowiona w zlewozmywaku pod oknem. W takim przypadku najlepiej zdecydować się na model składany, który umożliwi otwieranie i zamykanie okna w razie potrzeby. Niezbyt dobrym pomysłem jest też umiejscowienie płyty grzewczej lub piekarnia w narożniku, ponieważ może znacząco zmniejszyć komfort ich użytkowania.
Jakich jeszcze błędów unikać projektując kuchnie?
Wiele osób podchodzimy starannie do aranżacji kuchni, ale zupełnie zapomina o zaplanowaniu oświetlenia oraz gniazdek elektrycznych – niestety, zaniedbania w tej kwestii potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na użytkowanie tego pomieszczenia. O czym więc pamiętać? W kuchni powinno znaleźć się nie tylko światło główne, umieszczone na przykład na suficie, ale też punktowe – między innymi skierowane na stół czy blat. Nie mniej ważna jest jego temperatura – uważa się, że to sufitowe powinno być ciepłe, natomiast zadaniowe zimne. Aranżując kuchnię, pamiętaj też o odpowiedniej ilości gniazdek – nigdy nie jest ich za dużo w obecnych czasach, w których rządzi elektronika. Powinny one znaleźć się około 15-10 cm nad blatem, najlepiej je grupować i umieszczać w ramkach wielkokrotnych. Dzięki temu, nigdy nie będziesz musiał decydować, czy w danej chwili podłączyć blender czy czajnik.